Egzoplaneta TOI-849b
Egzoplaneta TOI-849b została odkryta w 2018 roku dzięki obserwacji wykonanych przez TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Później doniesienia te zostały potwierdzone m.in. przez obserwatorium La Silla w Chile. Orbituje ona wokół gwiazdy TOI-849, która położona jest około 730 lat świetlnych od nas.
Egzoplaneta jest wielkości Neptuna, czyli około 3,45 promienia ziemi. Krąży ona zaledwie 0.015 AU od gwiazdy obiegając ją w nieco ponad 18 godzin.
Połączone dane z obserwacji wskazały na zaskakujące cechy tej planety. Według danych jest ona ponad 40 razy cięższa od Ziemi. Waga ta jednoznacznie sugeruję, że TOI-849b jest gazowym olbrzymem. Przy stosunkowo niewielkiej wielkości łatwo można zauważyć, że gęstość tej planety nijak się ma do gazowych olbrzymów, a raczej podchodzi pod planety skaliste.
Te dwie nadzwyczaj sprzeczne obserwacje wskazują, że to, co dzisiaj uważamy za TOI-849b jest zaledwie jądrem niegdysiejszej planety, która w jakiś sposób utraciła swoją atmosferę. Powodów może być wiele.
Poprzednie modele pokazują, że planeta między 10, a 20 masami ziemi powinna mieć już wystarczającą silne pole grawitacyjne, aby pochłaniać ogromne ilości materiału z dysków protoplanetarnych obiegających gwiazdy.
Naukowcy uważają, że za utratę atmosfery TOI-849b jest odpowiedzialne albo zderzenie z inną olbrzymią planetą, albo grawitacja gwiazdy, która mogła oderwać znaczącą ilość atmosfery. Powodów może być wiele i ciężko określić co dokładnie mogło to spowodować.
Źródła:
- kosmonauta.net
- indianexpress.com
- techexplorist.com
Komentarze
Prześlij komentarz