Nowe informacje o nowej chińskiej kapsule

5 maja 2020 roku Chiny przeprowadziły pierwszy bezzałogowy test swojej nowej kapsuły na misje w tak zwany głęboki kosmos. Wystartowała ona na rakiecie Long March 5B z Wenchang (Chiny). Nowy, dwumodułowy statek kosmiczny bez problemu dotarł na orbitę, gdzie pozostał przez 3 dni.

Kapsuła Shenzhou - źrodło


Podczas wejścia w ziemską atmosferę Chiny przetestowały wysoko-prędkościowe wejście w atmosfere, co będzie potrzebne podczas przyszłych misji księżycowych. Podczas wchodzenia w atmosfere kapsuła była narażona na temperatury rzędu 3000 stopni Celsjusza. 

Statek zapewnia 13 metrów sześciennych hermetyzowanej przestrzeni, co daje mu możliwości do pomieszczenia nawet 6/7 osób. Jest to duża poprawa w stosunku do aktualnego Shenzhou, który potrafi wynieść zaledwie trzech astronautów.

Jak mówią Chińscy naukowcy, lot testowy zweryfikował wiele nowoczesnych technologi i pozwolił zebrać dane do wielu eksperymentów.

Jak mówi Guo Bin, designer nowej generacji kapsuły załogowej z Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych (CAST):
Otworzyliśmy kapsułę ratunkową i odzyskaliśmy dane z czarnej skrzynki, włączając w to dane o przeciążeniach i temperaturze, a także ogrzewania aerodynamicznego, dzięki czemu udało nam się zdobyć więcej danych do testowania naszych technologii dotyczących powrotu na ziemie i innych krytycznych technologii
Do eksperymentów przeprowadzonych podczas startu możemy zaliczyć między innymi drukarkę 3D dla środowiska mikrograwitacyjnego, gigabitową superszybką komunikację między Ziemią, a kapsułą, czy orbitalny system detekcji kolizji korzystający z fal dźwiękowych.

Dwie wersję kosmicznej kapusły są w produkcji. Pierwsza z nich będzie w stanie pomieścić sześciu astronautów i 500kg cargo do ISS, druga z nich służyła będzie do eksploracji głębokiego kosmosu

Źródła:

  • https://www.space.com/china-crew-spacecraft-test-flight-details.html 

Komentarze