Weekendowe starty rakiet

W ostatnich dniach odbyły się trzy loty orbitalne. Chiński Długi Marsz 4B z powodzeniem umieścił na orbicie satelitę obserwacji Ziemi. Nie udał się niestety start rakiety Elektron, która wynosiła 7 niewielkich satelitów. I na sam koniec niespodziewanie wystartowała Izraelska rakieta Shavit-2 wraz  z wojskowym satelitą Ofeq-16.

Chiński satelita obserwacyjny

3 lipca o godzinie 5:10 czasu polskiego z chińskiego kosmodromu Taiyuan w niebo wzniosła się rakieta Długi Marsz 4B z kolejnym już satelitą cywilnej sieci obserwacji Ziemi Gaofen. Dodatkowo został wyniesiony edukacyjny satelita Xibaipo. Lot rakiety przebiegł bez większych problemów i obydwie satelity zostały wypuszczone na docelowej orbicie. Był to 14 chiński start kosmiczny w tym roku.

Awaria rakiety Electron

Niestety, 13 start rakiety Electron australijskiej firmy Rocket Lab zakończył się niepowodzeniem. Powodem jest błąd w czasie pracy drugiego stopnia, przez co 7 ładunków niesionych przez rakietę zamiast na orbicie wylądowały w oceanie. 

Start rakiety odbył się 4 lipca o godzinie 23:19 czasu polskiego ze stanowiska Launch Complex 1 na nowozelandzkim półwyspie Mahia. Start był pierwotnie zaplanowany na dwa dni wcześniej, jednak ze względu na słabe warunki pogodowe zmusiły firmę do przełożenia startu.

Początkowo start przebiegał prawidłowo, chociaż przejście rakiety przez max-q, czyli moment największego ciśnienia dynamicznego wydawało się cięższe niż zazwyczaj.

Ładunkiem misji było aż 7 niewielkich satelitów. Głównym bagażem rakiety była 67 kilogramowy satelita zbudowany przez Canon Electronics, CE-SAT-1B. Satelita miał być zdolny do robienie zdjęć z dokładnością 90 centymetrów na piksel. Był to satelita testowy, który miał zademonstrować możliwości satelity przed planowaną masową produkcją podobnych satelit.

Lot był kluczowy dla Canon Electronics, jako że wysyłaliśmy w kosmos satelitę, który miał niezwykle polepszony wskaźnik rozwoju komponentów w stosunku do tych poprzednio wysyłanych - powiedział Nobutada Sako, dyrektor wykonawszy Satellite Systems Lab w Canon Electronics w przedstartowej wypowiedzi.
Dodatkowo razem z nim podróżowało 5 nanosatelit Flock 4e (SuperDove) firmy Planet Labs. Satelity o masie około 5 kilogramów tworzą komercyjną sieć obrazowania Ziemi, która jest budowana od 2014 roku.

Ostatnim ładunkiem był brytyjski satelita Faraday-1 firmy In-Space Missions. Był to demonstrator platformy satelitarnej, która ma oferować moznać ładunków naukowych na satelitach CubeSat.

Izraelski satelita Wojskowy 


6 lipca o godzinie 3:00 czasu polskiego niespodziewanie wystartowała izraelska rakieta Shavit-2 z bazy wojskowej Palmachim.

Ładunkiem lotu był izraelski satelita wojskowy Ofeq-16. Z tego powodu Izrael do ostatniej chwili wstrzymywał się z informacją o próbie startu. Z dostępnych informacji wynika, że jest to satelita zwiadu optycznego, którego masa wynosi 400-450 kg. Ma on mieć maksymalną rozdzielczość przestrzenną około 0,5 m.

Źródła:





Komentarze